Otsid abi lähedasele või pereliikmele

Lähedane

Siit leiab infot uimastitarvitaja perekond, partner, lapsevanem, kolleeg ja ka tavakodanik. Käsitleme kaassõltuvust ja selle olemust ning toome välja ka ennetusega seotud võimalused.

Kuidas aru saada, kas lähedane tarvitab uimasteid?

Lähedase narkootikumide tarvitamisest ei pruugi olla lihtne aru saada. See sõltub nii tarvitamise sagedusest kui ka sellest, kui hästi tarvitaja seda oma lähedaste eest varjata suudab või tahab. Kui märkad lähedase käitumises muutusi, võivad need viidata narkootikumide tarvitamisele. Hoidu ennatlikest järeldustest ja ürita kõigepealt välja selgitada, mis sinu lähedasega toimub.

Loe rohkem: narko.ee ↗

Kuidas käituda, kui lähedane kasutab uimasteid?

Tunne huvi, mis on täpsemalt narkootikumide tarvitamine ja vii end teemaga kurssi. Otsi ka ise abi – meie spetsialistid, psühholoogid ja tugiisikud oskavad tuge ja soovitusi anda ka lähedastele. Neilt saad nõu ka sellisel juhul, kui sinu lähedane tarvitab uimasteid, aga ei
tunnista probleemi ega soovi ise abi saamiseks kuhugi pöörduda.

Loe rohkem: narko.ee ↗

Mida teha, kui sõber tarvitab uimasteid?

Oluline on teada, miks inimesed tarvitavad uimasteid – põhjuste teadmine on abiks tema mõistmisel ning uimastitest rääkimisel. Tunne huvi, mis on täpsemalt narkootikumide tarvitamine ja vii end teemaga kurssi.

Uimastitest rääkides jää rahulikuks ning püüa kirjeldada enda seisukohti ning tundeid. Oluline on ära kuulata lähedase arvamus ja seisukohad ning väljendada muret tema tervise, turvalisuse ja heaolu
pärast.

Loe rohkem: narko.ee

Kuidas käituda, kui kahtlustad, et kolleeg tarvitab uimasteid?

Uimasteid tarvitava inimese käitumine võib olla tavapärasest muutunud ning mõnikord võib
olla raske eristada, kas see käitumine on tingitud uimastite tarvitamisest või mõnest muust
probleemist. Tunne huvi, mis on täpsemalt narkootikumide tarvitamine ja vii end teemaga
kurssi.

Lapsevanematele uimastitest

Perel on oluline roll noorte uimasti tarvitamise ennetamisel läbi last ümbritseva igapäevase toetava elukeskkonna loomise ja peresiseste kokkulepete seadmise. Lapsele õpetab olulisi norme ja väärtusi esmalt pere, seejärel haridusasutused ja alles siis sõbrad, samuti aitavad need grupid kujundada käitumist ja identiteeti. Vanemad võivad peljata kodus uimastite teema käsitlemist, kuid just nemad on enamasti kõige usaldusväärsemaks ning noorte poolt eelistatud allikaks terviseteemadel info saamiseks.

Loe rohkem: tai.ee

Kaassõltuvus - mis see on?

Kaassõltuvust iseloomustab püüd kontrollida uimasti tarvitaja iga sammu ning klaarida tema tegude tagajärgi. Kodus valitseb usaldamatus ning aus ja vahetu suhtlemine on praktiliselt võimatu. Näiteks võib kaassõltuvuses olev inimene tundide kaupa planeerida, kuidas uimasteid tarvitava inimesega olla ja käituda. Kaassõltuvuse teadvustamine on esimene samm lahenduse suunas.

Loe rohkem: narko.ee

Kõik meie teenused on klientidele tasuta ja anonüümsed.

Loe teenustest rohkem kodulehelt.

Convictuse tegutseb koostöös Tervise Arengu Instituudiga, vaata koostöölepingut siit.

Convictuses töötab 50 töötajat, vaata meie kontakte siit.

Lisalugemist ja viiteid

Kuidas tekib uimastisõltuvus? 

Tervise Arengu Instituudi narkopoliitika teemaline videoklipp "Toeta, ära karista!" (2017), räägib sellest, kuidas inimestest on saanud uimastitarvitajad ja sellest, millised on raskused tarvitamisest loobumisel.

Mida teha, kui näed maas kasutatud süstalt?

Loe rohkem Convictuse lehelt